70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Opieka Lipiany

Konsolidacja Chwilówek bez BIK uwolnij się od zadłużeń i skonsoliduj pożyczki

Opieka Lipiany

Seniorzy: jak zachować sprawność intelektualną na emeryturze?

Choć z wiekiem mózg się starzeje, nie znaczy to wcale, iż nie można tegoż mechanizmu spowolnić. Przecież z lat mówią, że pracuje jako mięsień. Jeżeli wtedy będziemy ćwiczyć swoje umysły, z całym zagrożeniem starość będzie dla nas lepsza.

Opieka Kamień Pomorski

Mózg dojrzewa dłużej, niż myślisz

Według odkryć naukowców mózg zupełnie nie osiąga dojrzałości, gdy zaczynamy w dorosłość. Może to w wieku 50 lat jest u progu swoich danych! A na dowód jego cecha odpowiedzialna za sposób komunikowania się działa tak dopiero ok. 67 roku życia.

Cholesterol OFF

Cholesterol OFF

Jasne, z wiekiem bardzo się nam szkolić i opinię płata figle. Jednak ogólnie prawda robi tak, że mózg starzeje się później niż kolejne „strony” swego systemu. I my możemy o niego pamiętać, aby uniknąć oznakom demencji lub jednakże ją ograniczyć.

Zobacz również pożyczka filarum

To aktorzy, naukowcy i profesorowie, aktywni zawodowo nawet w wieku emerytalnym, zwykle bawią się sprawniejszym umysłem niż ogół społeczeństwa. Wówczas nie przypadek. Przekonywanie się, mienie różnych treści to najpozytywniejsze szkolenia dla mózgu. Ale znajdzie się ich znacznie dużo.
Poznaj szkolenia oraz dietę dla mózgu

Niemal niebezpieczne dla umysłu są rutyna, powtarzalność, bezczynność. Nie wskazuje się długiego oglądania telewizji, to jednocześnie rozleniwia nasze mózgi. Ten istotny organ trzeba stymulować, grając np. w Sudoku, rozwiązując rebusy, pisząc i pamiętając wiersze. To ponieważ tak niezłym pomysłem prezentuje się znajomość języków obcych czy zapisanie się na uniwersytet trzeciego wieku. Choć naukę wiąże się szybko nie tak szybko jak wtedy, potrzeba to mieć nie jako cel tenże w sobie, a jak działanie czegoś stosownego dla własnego umysłu.

Ważne i, by zapewnić sobie dawkę ruchu, bo – jak podkreślają – w zdrowym ciele zdrowy duch. Aktywność fizyczna dotlenia mózg, i tenże wykorzystuje podobno aż 20% doprowadzanego do systemu tlenu! Dlatego spacery, nordic walking czy golf płacą się zbawienne dla starszych.

Warto jeszcze zadbać o relaks. Sen sprawia, że mózg wypoczywa, dzięki czemu tak później funkcjonuje. Na prawdziwszą jakość snu wpływa nie tylko ruch, lecz również ogólny spokój ducha. Może to warto rozważyć techniki relaksacyjne lub ziółka przed zaśnięciem?

Nie bez znaczenia oddaje się również dieta. Za najidealniejszą dla zdrowia uchodzi śródziemnomorska, czyli bogata w warzywa oraz produkty. Mózg kocha zdrowe, złożone węglowodany – czyli kasze i pełnoziarniste pieczywo. Lubi proteiny oraz silne tłuszcze – czyli nie tłuszcze trans, w które obfitują frytki, chipsy, a nawet margaryna! Z witamin oraz minerałów zaleca się dietę dużą w witaminy z odmiany B, a dodatkowo przeciwutleniacze takie jak A, C, E oraz żelazo. Nie można zapomnieć o kwasach omega-3, które znajdziemy m.in. w rybach oraz w pewnych olejach, oliwie i siemieniu lnianym. Przy okazji siemię dobrze robi na perystaltykę jelit. Do diety warto też włączyć orzechy.

Co istotne, ta dieta jest światowa – to po prostu samo zdrowie dla wszystkiego w dowolnym wieku. Im żywo rozpoczniemy się racjonalnie odżywiać, tym właściwie dla własnego organizmu, w ostatnim więcej mózgu.
Na co warto postawić, by być sprawny umysł?

Jeżeli wolisz się cieszyć dobrym zdrowiem, nie tylko fizycznym, myśl o swój mózg, zanim dotrzesz na emeryturę. W Twoim byciu nie powinno zabraknąć sportu, ćwiczeń wewnętrznych i właśnie zbilansowanej diety. Ale lepiej zapobiegać, niż leczyć, prawda?
Prosenior
Artykuł został zbudowany przez Seniorzy oferującą rzecz jako opiekunka, opiekun osób starszych w Niemczech.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.